Sci-fi Online

Continuum

Stargate: Continuum (Hvězdná brána: Návrat)

Stargate: Continuum
Scénář: Brad Wright
Režie: Martin Wood
Premiéra: 29.07.2008
Film číslo: 003

Trailer k filmu


Základní popis

Když se SG-1 účastní popravy goa'ulda Ba'ala, posledního z Vládců soustavy, Teal'c a Vala nevysvětlitelně zmizí. Carterová, Mitchell a Daniel zjišťují, že historie byla zcela pozměněna: program Hvězdné brány byl vymazán z časové linie a nikdy nevzniknul. Zatímco se snaží přesvědčit úřady o tom, co se stalo, přiblíží se k Zemi flotila goa'uldských mateřských lodí, které vede Ba'al se svou královnou Quetesh (jejíž hostitelkou je Vala) a prvním mužem Teal'cem. Zbytek SG-1 tedy musí najít Hvězdnou bránu a dát věci do pořádku, než bude Země zotročena Goa'uldy.

Podrobný popis děje filmu

Na začátku vidíme Velitelství hvězdné brány, kde probíhá vše jako vždy. Vidíme staré známé postavy: generála Landryho, Silera, Waltera, majora Davise a samozřejmě plukovníky Samanthu Carterovou a Camerona Mitchella, doktora Daniela Jacksona a jaffu Teal'ca = tým SG-1. Jako vždy ale chybí Vala Mal Doran.

SG-1 se chystá na domovskou planetu Tok'rů, kde již čeká generál Jack O'Neill s SG-3. Ten šel officiálně předat Tok'rům vězně, posledního živého vládce soustavy, Baala. Baal má být na planetě vyjmut z hostitele a zabit. Jelikož je Baal jeden z nejlstivějších a nejnebezpečnějších tvorů v naší galaxii, hlídá nad planetou polovina jaffské flotily, aby zabránili případnému pokusu o útěk.

Náhle příchozí Vala si ale pro všechny případy s sebou nese velkou zbraň. Tu jí však Cam zabaví. Je to jeho první obřad vyjmutí a tak si ho nechce nechat zkazit. Všichni Cama ujišťují, jak úžasný je to zážitek. Tým tedy v čele s natěšeným velitelem vyráží.

Na domovské planetě Tok'rů se učastní slavnostního rituálu vyjmutí. Baal je zamražen v komoře. Tok'rové jsou oblečení do dlouhých hábitů a celkově působí dojmem modlících se mnichů. Ve skutečnosti ale vyjmenovávají Baalovy hříchy a viny, pro které má být popraven. Jack a celý tým (možná až na Daniela) se ale nudí. Vala se hlavně stará o Baalova hostitele, má pro jeho situaci pochopení, neboť v minulosti byla také hostitelkou Goa'ulda.

Po dlouhé chvíli je Baal konečně oživen. Vala má za to, že se pokusí utéct. Daniel jí odporuje, ale Vala je pryč. Vůdce Tok'rů mezitím dá Baalovi možnost posledních slov, ale ten arogantně odmítá. Potom si ale všimne SG-1 a Jacka. Svá poslední slova adresuje Teal'covi. Lituje, že se nestal jeho Prvním mužem. Všimne si Valiny nepřítomnosti, ale podle Daniela si jen šla odskočit.

Baal je ale znejistní tím, zda je opravdu poslední klon. Sam vysvětluje, že klony včetně originálu v sobě měli sledovací zařízení, díky kterému se jim podařilo všechny vystopovat. Baal upozorňuje, že originál mohl sledovací zařízení deaktivovat. Tento originální Baal má prý speciální plány, jak si zajistit svou bezpečnost. Ostatní ale Baalovi nevěří a tak rituál pokračuje.

Rok 1939: Vidíme nákladní loď, která se plavý skrz Atlantický oceán do Bostonu. Kapitán lodi,který je velmi podobný Cameronovi, kličkuje skrz Atlanik kvůli obavě z německých ponorek. Válka sice není,ale opatrnosti není nikdy dost. Náhle se loď začne třást a kapitán pošle jednoho námořníka zkontrolovat náklad. Náklad je hvězdná brána, která se právě aktivuje. Prorazí díru do trupu lodi a na loď přijdou jaffové s Baalem.

Přítomnost: Obřad vyjmutí pokračuje samotnou extrakcí symbionta. SG-1 si dělá starosti o Valu, když Teal'c náhle zmizí. Jako by se rozplynul. Potom začnou mizet Tok'rové. Baal se osvobodí a zabodne dlouhou jehlu přímo do srdce Jacka O'Neilla. Ten vydý poslední příkaz - odejít k bráně a zemře. SG-1 jde tedy zpátky k bráně.

Rok 1939: Kapitán jde zkontrolovat co se stalo, když ale dostane zásah tyčovou zbraní (v přítomnosti Cameron upadne jako po zásahu). Jaffové zlikvidují celou posádku lodi, zatímco Baal nastavil bombu. Pomocí speciálního zařízení vytočí bránu a odejde. Kapitán lodi ale přežil, a z posledních sil vyhodí bombu do oceánu.

Přítomnost: Sam, Daniel a Cam utíkají bránou na Zemi. Objeví se ale v zamrzlé místnosti. Nikde není nikdo, i když Daniel určitě vytočil adresu Země. Teplota klesá pod -20. Cameron zkouší volat vysílačkou, když Daniel zjistí, že jsou na nákladní lodi Achilles. Tato loď v roce 1939 převážela hvězdnou bránu z Afriky do Ameriky. Teplota stále klesá, již je -40°C. Cameron odpálí nálož a vytvoří tak tunel na povrch. Exploze ale uvolnila vrak lodi, který se začíná potápět.

Všichni začnou hledat oblečení. Pod Danielem praskne dřevo a nohou zajede do ledové vody. Najdou oblečení a utíkají pryč. Na poslední chvíli - loď se potopila. Danielova noha je omrzlá, nemůže nikam jít. Pošle Cartrovou s Michellem pro pomoc a sám zůstane u potopeného vraku. Samantha a Cameron spolu probírají svou situaci. Správně vydedukují Baalovi činy. Baal změnil minulost, a proto vše na planetě Tok'rů zmizelo. Vala a Teal'c se nikdy nepřipojili k SGC a samotný program Hvězdná Brána vůbec neexistuje.

Daniel, Sam a Cameron se po průchodu bránou ocitly v jiném časoprostoru, odlišnosti jsou způsobeny pouze Baalovým příchodem na loď. Dlouho putují skrz nehostinou pustinu. Nikde není vidět živá duše a na radiové volání nikdo neodpovídá. Přesto neztrácí naději. Když už to Samanta chce vzdát, objeví se v dáli dvě postavy. Je to plukovník Jack O'Neill a major Wood. Zdá se, že Jack poznává Samantu, ale myslel si, že je mrtvá.

Po chvíli se u nich vynoří americká ponorka Alexandria a bere je na palubu. Tam už je očekává Daniel, kterého objevila ponorka chvíli po hroucení vraku. Daniel nejspíš příjde o nohu, ale oproti očekávané smrti to bere jako dobrou alternativu. Jack jim vysvětlí, že družice zachytila podivný snímek (aktivaci brány). Protože byla ponorka zrovna poblíž, dostal rozkaz prozkoumat to místo.

Jack si myslí, že Sam je astronautka. Sam poví O'Neillovi o Bráně a o tom, odkud pochází. Jack to ale nechápe a ani nechce pochopit. Všichni tři pro něj znamenají jen hromadu papírů. Na pevnině jsou všichni tři podrobeni výslechu. Povídají o programu Hvězdná Brána a o misích,které absolvovali.

Nakonec přichází generál Landry. Ten jim prý věří a pozve je na oběd do hangáru. Povídá jim o jejich dvojnících v tomto časoprostoru. Zdejší Daniel Jackson byl naposled spatřen v Egyptě, jeho minulost je stejná jako minulost našeho Daniela. Samantha byla astronautka, zahynula pro přežití zbytku posádky raketoplánu Interpid. Cameron Mitchell neexistuje. Jeho dědeček byl kapitánem Achillea a nepřežil Baalův útok.

Samantha chce najít zařízení, které Baal použil na úpravu minulosti a dát věci do pořádku. To je ale zamítnuto. Sam upozorňuje na Baala, který chce pravděpodobně zaútoči na Zemi, ale zatím to neudělal, což si každý vysvětlí po svém: Baal upevňuje pozici mezi vládci soustavy, mohl zahynout, nebo chce nechat Zemi na pokoji. Podle rozkazu prezidenta jim je zakázáno projít bránou a změnit minulost. Landry jim zajistí nové identity v odlišných koncích Států a rozloučí se.

SG-1 je tedy rozdělena. Mají zákaz se spolu spojit. Dostanou nový dům, auto a peníze a mohou si najít zaměstnání. Nesmí to být ale žádná práce, ve které by využili své odborné znalosti.

Po roce: Všichni se smířili se svým nový životem. Cam opravuje auto, Daniel si koupí knihu, kterou napsal jeho dvojník a Samantha je v obchodě. Daniel zavolá svému dvojníkovi a snaží se ho povzbudit, ale rozhovor nedopadne moc dobře. Cameron je mezitím v domě, kde vyrůstal. Samantha je u auta, když uvidí letící Al'kesh – okamžitě si musí zavolat. Cameron vidí Al'kesh v televizi a okamžitě zvedá mobil. Také Daniel se o Al'keshi dozví.

O mnoho světelných let dál je shromážděna Baalova flotila. Baal se opravdu činil. Znalosti jeho mateřského časoprostoru mu pomohly získat zde neuvěřitelnou moc. Jeho družka je Qetesh a jako První muž mu slouží Teal'c, který dostal spolu s ostatními Jaffy příslib svobody.

Poslední odporující vládce soustavy Apophis byl zajat a Baal ho osobně popraví. Cronus, který je nyní ve službách Baala byl vyslán na průzkum na Zemi. Přinese dobré zprávy, a proto flotila vedená Baalem odletí směrem k Zemi.

Prezident se snaží pochopit smysl qoa'uldských Al'keshů. V tom mu pomůže právě příchozí Cam. Vysvětluje funkci lodě třídy Al'kesh. Je to průzkumník, který zjistí počet lidí na planetě, stupeň rozvoje a schopnost obrany. Popřípadě jako pozemní bombardéry.

Daniel i Sam jsou naštvaní, protože předpovídali tuto situaci. Rozhodnou se ale pomoci. Bránu, která zůstala v potopené lodi se nepodařilo nalézt, ale je tu brána v Antarktidě. Ta sice ještě není funkční, ale to je jen otázka času.

Prezident odmítá změnu minulosti a navrhuje použít antickou základnu, ke které se už nějaký čas nejlepší inženýři snaží proniknout (je pod ledem). K aktivaci je ale zapotřebí ZPM. To se pravděpodobně nachází na Proclarushi.

Mise je jasná. SG-1 s doprovodem projdou antarktidskou bránou a získají ZPM, které použijí na obranu Země. Nasedou tedy do stíhaček F-15 a letí k základně McMurdo na Antarktidu.

Mezitím ale přilétá Baalova flotila. Na vlajkové lodi probíhá porada. Jsou zde všichni vládci, kteří slouží Baalovi. Jsou to Nirrti, Cronos, Yu, Camulus a Ra. Všichni vládci spolu s Qetesh chtějí postupovat klasickým způsobem = téměř vyhladit pozemšťany a zbytek zotročit. Baal má však jiné plány. Chce kontaktovat Zemi. Baal potom pošle své poddané zpátky na jejich lodě, a Teal'ca pověří úkolem něco najít. Přítomnost flotily zaregistruje i USA. Prezident proto vyhlásí nejvyšší stupeň ohrožení a informuje SG-1.

Baal si nechá přinést krabici, ve které je mobil! Vytočí číslo a volá. Po chvíli se dostane až k prezidentovi USA. Omlouvá se za tento způsob komunikace a mluví velmi pozemsky a zkušeně. Ujistí prezidenta o svých nenásilných úmyslech. Chce se s ním setkat, ale mezitím ho něco probodne.

Qetesh, jeho družka drží speciálně nabroušený meč, kterým probodává Baala. A důvod? Vrtá ji hlavou, proč toho Baal o Zemi tolik ví, jak mohl předpovědět úmysly svých nepřátel a pravé hodnoty svých spojenců.? Mobil byl poslední kapkou.

Baal je nucen přiznat, že na Zemi chvíli žil, ale kdy, to neřekne. V tom přichází Teal'c, který vypátral to, co si Baal přál. Je to Brána v Antarktidě a neleží pohřbena pod ledem, ale v malé základně. Také informuje o tunelářkých kopech v Antarktidě. Baal se diví, jak je možné, že ví o bráně a o antické základně, a Qetesh nařídí bombardovat obě pozice.

Prezident mezitím mluví s ruským diplomatem o projektu v Antarktidě. Přichází ale generál Hammond, který informuje prezidenta o zjičení obou pozic v Antarktidě. Teal'c přijde Baalovi potvrdit zničení obou pozic a vidí, jak ho Qetesh mučí. Ta nakonec zabije Baala a pokusí se zabít i Teal'ca, který však uprchne. I SG-1 se dozví o zničení základny McMurdo a dostane rozkaz vrátit se zpět.

Qetesh vydá flotile rozkaz bombardovat planetu a případně zabít Teal'ca. Poté odletí co nejrychleji na planetu Praxyon. Teal'c chce pomstít svého panovníka a proto musí dorazit na Praxyon dříve. Jedinou šanci má v bráně, která zůstala potopená v Arktidě.

Čtyři F-15 (Cam + Daniel, Sam a 4 mariňáci) doplní za letu palivo s letadla. To je ale za okamžik zničeno. Goa'uldský útok začal. Prezident stále mluví s rusem Yurim, který mu prozradí, že rusové také našli bránu. Prezident tedy okamžitě pošle souřadnice SG-1. SG-1 tedy míří do Ruska. Ocitnou se pod palbou nepřátelských kluzáků. Doprovodné F-15 se oddělí a na chvíli zdrží nepřítele. Goa'uldi mají ale velkou početní výhodu. Na poslední chvíli pomáhá našim hrdinům šest ruských MIG-ů. S jejich pomocí doletí na určené souřadnice.

Budova s bránou je skoro opuštěná a nemá potřebný přívod elektřiny. Vtom ale přilétá Al'kesh, který vztyčí štít nad budovou. Z Al'keshe se transportuje Teal'c spolu s dvěma jaffy. Mitchell mu řekne, co o něm ví a nakonec se s Teal'cem dohodne na společném odchodu bránou.

Goa'uldi objeví mezitím Teal'cův Al'kesh a začnou na něj střílet. Teal'c má zařízení, které aktivuje bránu a všichni projdou na planetu Praxyon. Ocitnou se v místnosti s obrovským strojem.Pomocí tohoto „stroje času“ změnil Baal časovou linii. Teal'c dovolí Samanthě za příslibu svobody jaffů a konce goa'uldů použít stroj tak, aby byli schopni vytočit bránu do roku 1939 a zabránili tak potopení lodi Achilles.

Mezitím se pomocí kruhů začnou do místnosti transportovat jaffové z lodě Qetesh. Sam zkouší nastavit stroj, ale musí vybrat správnou dobu, kde se ocitnou. Jaffové přichází znovu a znovu. První padnou Teal'covi společníci, poté Daniel, Sam se podaří vytočit bránu, ale do roku 1929. Nakonec ji jaffové také zasáhnou. Cameronovi se podaří projít bránou, ale Teal'c je také zasažen. Do místnosti přijde sama Qetesh. Má v plánu změnit časovou osu po svém. Teal'c ale odjistí granát, který zničí celou místnost i se strojem času.

Rok 1939: Situace se opakuje jako posledně, jen s tím rozdílem, že jakmile začnou baalovi jaffové přicházet, jsou postříleni Cameronem Mitchellem. Nakonec je zastřelen i sám Baal. Kapitán lodi dorazí k bráně, ale je už po všem. Jeho podoba s Cameronem je očividná a diví se, co se stalo.

Přítomnost - na planetě Tok'rů: Kompletní SG-1 = Vala, Teal'c, Daniel, Samantha a Cameron spolu s generálem O'Neillem se účastní procesu vyjmutí symbionta z posledního vládce soustavy - Baala. Baal připoután a proces extrakce může začít. Speciální zařízení vyjme symbionta z těla hostitele a umístí ho do zvláštního zásobníku.

Vůdce Tok'rů vezme nádobu s Baalem a rozbije ji o zem. Poslední vládce soustavy je mrtev! Cameron čekal něco víc senzačního, ale toto byl celý proces extrakce. Jack pozve všechny na oběd ale Vala zůstává s Baalovým hostitelem, který bude potřebovat pomoci.

V šatně se chystá Daniel, Teal'c a Cameron na oběd a Daniela trápí Baalova slova o tom, že není poslední. Cameron ho ale ujišťuje, že tento Baal byl poslední. Všichni odchází na oběd a my vidíme v Cameronově skříňce fotku, kde stojí Cameronův dědeček s někým velmi podobným Camovi v přístavu u lodi Achilles.

Screenshoty z filmu

Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum Continuum